Upamiętnienie ofiar obozu Soldau

Dzień 17 września 2021 r. zapisze się w historii Działdowa – tego szczególnego dnia dokonano uroczystego odsłonięcia nowego, a właściwie – odnowionego – pomniku upamiętniającego ofiary byłego niemieckiego obozu Soldau w Działdowie.

Pomnik w obecnej odsłonie jest realizacją projektu działdowskiego artysty malarza, Jana Andrzeja Walaska. Ostateczna forma pomnika została uzgodniona z Instytutem Pamięci Narodowej.

Data oddania pomnika nie jest przypadkowa. 17 dzień września to druga wrześniowa data, po 1 września, która w 1939 r. „oznaczała” realizację niemiecko-radzieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow i początek tragedii wielu milionów Polaków.

17 września 2021 r. ofiary niemieckiego obozu, ale również znajdującego się tu obozu NKWD, doczekały się upamiętnienia – w „Hołdzie Polski Patriotom Niemieckiego obozu KL Soldau 1939-1945”.

W konstrukcji nowego pomnika nie zabrakło również „materialnego „nawiązania” do poprzedniego – stara część pomnika znalazła się w centralnym punkcie nowego dzieła.

Uroczyste otwarcie

Pomnik powstał przy udziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które istotnie wsparło realizację projektu. Łącznie jego koszt wyniósł 105 tysięcy złotych, z czego dotacja ministerialna wyniosła 80 tysięcy złotych.

Napisy, które znalazły się na nowym pomniku, zostały uzgodnione z Instytutem Pamięci Narodowej i oddają pełną prawdę historyczną o tamtych czasach.

Uroczyste otwarcie pomnika oznacza finalizację inwestycji pn. „Odnowienie i przebudowa miejsca pamięci poświęconego ofiarom niemieckiego obozu Soldau w Działdowie”.

To nie wszystkie inwestycje poczynione przez działdowski samorząd, które mają na celu odnowienie miejsc pamięci związanych z tragedią II wojny światowej. Podjęto również prace przy remoncie głównego budynku obozu, o co zabiegały od lat różne działdowskie organizacje.

Obecnie udało się pozyskać środki, które pozwolą rozpocząć większość prac remontowych.