Popularne klocki efektywną pomocą w nauce

Lego Education to ciesząca się coraz większą popularnością, również w Polsce, inicjatywa, która – jak sama jej nazwa wskazuje – jest związana z najpopularniejszymi klockami świata i edukacją. Takie „zestawienie” mogło się jeszcze niedawno wydawać zaskakujące, jednak okazało się, że zabawa z klockami Lego od zawsze miała spory potencjał edukacyjny.

Wystarczyło zwrócić uwagę na korelację między zabawą i nabywaniem nowych umiejętności oraz wiedzy – w najlepszej możliwej „formule”, czyli poprzez zabawę.

Kolejne tworzone programy z „udziałem” klocków okazywały się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Zainteresowanie taką zabawą edukacyjną wykazywały zarówno dzieci młodsze – przedszkolaki, jak i dzieci ze szkół podstawowych, nie tylko pierwszych klas.

Każdy wielbiciel klocków Lego wie, że tworzą one swoisty świat, w którym swoje „ścieżki” mogą wytyczyć osoby prezentujące szeroki wachlarz zainteresowań – zarówno matematycznych, jak i humanistycznych. Taki też jest program Lego Education – skierowany do uczniów na różnych etapach edukacji i przejawiających odmienne zainteresowania.

Działdowo stawia na Lego Education

Miasto planuje zakupić komplety klocków Lego, za pomocą których realizowane są rozmaite programy Lego Education.

Prezentacje edukacyjnych „możliwości” klocków jednoznacznie pokazują, że zarówno dzieci młodsze, jak i starsze dzięki zajęciom z klockami wykazują większe postępy, w nauce przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych, jak i w kształtowaniu umiejętności miękkich.

W związku z tym Miasto Działdowo zamierza nabyć komplety klocków i udostępnić je przedszkolom oraz  szkołom funkcjonującym na terenie gminy.

Lego Education to projekt innowacyjny, alternatywny wobec tradycyjnych form nauczania, które w obecnej rzeczywistości społecznej, nie zawsze już sprawdzają się w sposób optymalny i wymagają wdrażania nowatorskiego spojrzenia na proces edukacji – już od poziomu przedszkoli.

Na razie zestawy Lego Education w Działdowie wprowadzone zostaną w przedszkolach oraz niższych klasach szkół podstawowych. Jeśli się sprawdzą, prawdopodobnie zakupione zostaną również programy dla klas IV-VIII.

Więcej informacji o klockach Lego znajdziesz na gramija.pl.