Kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców

Mimo zmian w przepisach prawnych, które poskutkowały zdecydowanym podwyższeniem wysokości mandatów, m.in. za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających, nadal na drogach w całej Polsce zatrzymywanych jest codziennie wielu pijanych kierowców.

Nie inaczej jest na terenie powiatu działdowskiego. Zatrzymania kierowców, którzy nieodpowiedzialnie siadają za kółko po spożyciu alkoholu zdarzają się często. Podobnie było w ostatnich dniach, gdy doszło do interwencji dotyczących dwóch kierowców.

Częściej do takich zdarzeń dochodzi w okolicach weekendu, tak było również i tym razem. Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek, 18 lutego br., na drodze Turza Wielka – Rutkowice. Pijany kierowca, jak się później okazało – mieszkaniec gminy Działdowo – wjechał do rowu. Powodem nieutrzymania toru jazdy i niezapanowania nad kierownicą był alkohol.

59-latek kierujący samochodem osobowym marki fiat był nietrzeźwy, co wykazało badanie alkomatem. W wydychanym powietrzu miał półtora promila alkoholu.

Nie tylko alkohol

Po sprawdzeniu dokumentów zatrzymanego kierowcy okazało się, że jazda po pijanemu nie była jedynym jego przewinieniem. Mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Interwencja policjantów z działdowskiej jednostki prewencji zakończyła się zatrzymaniem kierowcy do wytrzeźwienia i do wyjaśnienia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

W sobotę, 19 lutego 2022 r., doszło do następnego zatrzymania kierowcy, który również zdecydował się na kierowanie pod wpływem alkoholu. 41-latek „wpadł” podczas rutynowej kontroli, realizowanej przez patrol na jednej z ulic w Rybnie.

Po badaniu alkomatem okazało się, że kierujący oplem ma dwa promile alkoholu we krwi. Kolejnym przewinieniem było nieużywanie pasów bezpieczeństwa. Kierowca stanowił poważne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Obaj kierowcy muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania. Grożą im nie tylko wysokie mandaty, ale również kara pozbawienia wolności. Starszy z zatrzymanych kierowców może spędzić za kratkami nawet do pięciu lat, z uwagi na nieprzestrzeganie zakazu sądowego. Młodszy może otrzymać karę do dwóch lat pozbawienia wolności.