Wczesna diagnostyka to szansa na zachowanie zdrowia

W całej Polsce realizowany jest projekt bezpłatnych badań mammograficznych, z których mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Procedury są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i są elementem Programu Profilaktyki Raka Piersi. Badania są realizowane od dłuższego czasu, natomiast obecnie, po raz pierwszy, program obejmuje kobiety, które urodziły się w 1972 r.

Warto skorzystać z możliwości darmowego wykonania mammografii, która jest badaniem pozwalającym wykryć potencjalnie niebezpieczne zmiany w fazie, w której nie ujawniają się one jeszcze w sposób fizykalny. Mammografia jest najefektywniejszą metodą wykrywania zmian u kobiet, które przekroczyły czterdziesty rok życia.

Najistotniejsze jest to, że badanie pozwala nie tylko na wykrycie niebezpiecznych dla życia i zdrowia zmian, ale przede wszystkim dzięki niemu można je szybko i skutecznie wyleczyć. Nowotwór piersi odpowiednio szybko wykryty, jest w pełni wyleczalny.

Panie mieszkające w Działdowie będą mogły skorzystać z badania mammograficznego już 17 marca 2022 roku.

Warunki udziału w programie

Wyznaczonego dnia w Działdowie będzie stacjonować mobilna pracownia mammograficzna. Do badania można się będzie zgłosić w godzinach: 11:00 – 17:00. Mammobus przyjedzie w okolice Ratusza, tam też będą wykonywane badania.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety, które posiadają ubezpieczenie. Jest jeszcze jeden warunek – możliwość skorzystania z bezpłatnego badania mają kobiety, które nie wykonywały go w ciągu ostatnich dwóch lat.

W przypadku, gdy jest się w grupie ryzyka – termin ten skrócony został do jednego roku. Konieczne jest posiadanie pisemnego wskazania do wykonania ponownej mammografii po upływie dwunastu miesięcy.

Samo badanie można natomiast wykonać bez skierowania. Kobiety, które miały już wykryte zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym nie są objęte programem.

Więcej informacji o projekcie i przygotowaniu do badania mammograficznego można znaleźć m.in. na stronie Mammo.pl.