Przewóz osób to praca, na jaką decyduje się wielu kierowców, chcąc zarobić na własnym samochodzie, a tym samym zmniejszyć koszty jego utrzymania. Dla niektórych jest to główne źródło dochodów, jednak coraz większy procent stanowią osoby, które w ten sposób dorabiają sobie po godzinach pracy lub zajęciach na uczelni. Aby zostać taksówkarzem, należy jednak dopełnić szeregu formalności. W tym artykule podpowiemy, co trzeba zrobić.

Jakie są wymagania na kierowcę taxi?

Od stycznia 2020 roku już nie tylko kierowcy prowadzący własną działalność lub pracujący dla firmy taksówkarskiej, ale także osoby oferujące usługi przewozowe przez aplikacje mobilne, muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawnych. Jak zostać taxówkarzem w 2022 roku? Kluczowym warunkiem jest uzyskanie licencji taxi, jak potocznie nazywa się licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Można ją uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Wydana licencja będzie obowiązywać na określonym terenie, np. w granicach kilku gmin, które nawiązały ze sobą tego rodzaju współpracę. Należy w tym miejscu dodać, że wspomniany dokument jest wydawany na konkretny samochód, a nie kierowcę, dlatego z każdego zarejestrowanego pojazdu może korzystać więcej niż jedna osoba. Wniosek o licencję składa właściciel działalności, który przedstawia tytuł prawny do dysponowania samochodem lub kilkoma pojazdami, a także zaświadcza, że on i jego pracownicy mają ukończone 18 lat, mają prawo jazdy kategorii B, nie mają przeciwwskazań zdrowotnych lub psychicznych do wykonywania pracy kierowcy ani orzeczenia zakazującego wykonywania tego zawodu, a ponadto nie byli skazani za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności.

Jak zostać taxówkarzem w 2022 – własna działalność taxi czy praca na etacie?

Jeśli spełniasz wymagania na kierowcę taxi, możesz zdecydować czy chcesz pracować na własny rachunek, czy wolisz współpracować z korporacją. Co istotne, w obu przypadkach można prowadzić własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Wówczas jest się zobowiązanym płacić podatki, składki ZUS oraz opłaty za terminal płatniczy, jeśli się go posiada. Praca pod własnym szyldem daje możliwość samodzielnego ustalenia grafiku i cennika, a także nie wiąże się z koniecznością oddawania części zysku firmie – ok. 700 złotych miesięcznie opłaty korporacyjnej oraz prowizje od kursów zleconych z bazy. Dołączenie do korporacji daje jednak dostęp do większej liczby zleceń, możliwość postoju w prestiżowych miejscach z największą liczbą potencjalnych klientów, a ponadto nie trzeba martwić się o reklamę czy większość formalności. W dużym mieście dołączenie do renomowanej firmy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Aby pracować dla Opti Taxi, wystarczy mieć ważne prawo jazdy kat. B, własny samochód oraz telefon z systemem Android, który posłuży do przyjmowania zleceń i jako nawigacja – nie musisz znać topografii miasta. Do największych zalet współpracy należy atrakcyjny system rozliczeń, luźny grafik oraz brak bazy.