Włamanie do mieszkania czy domu jest nie tylko przestępstwem kryminalnym, powodującym straty finansowe, ale również zdarzeniem, które może poważnie nadszarpnąć poczucie bezpieczeństwa ofiary. Specjaliści od psychologii zauważają, że osoby pokrzywdzone przez włamywaczy często borykają się z lękiem, problemami ze snem i bólami głowy. Tego rodzaju skutki psychologiczne mogą być nawet bardziej dotkliwe niż sama utrata wartościowych przedmiotów. Mając na uwadze te problemy, organizacje europejskie, takie jak EUCPN i EUROPOL, postanowiły wspólnie przeciwdziałać temu zjawisku poprzez kampanię „Stop włamaniom do domów”.

Głównymi celami tej kampanii są: podniesienie poziomu świadomości społecznej w kwestiach bezpieczeństwa osobistego oraz mienia, zwiększenie poczucia odpowiedzialności obywateli za działania prewencyjne i zwalczanie tego rodzaju przestępstw oraz intensyfikacja współpracy pomiędzy lokalnymi władzami a innymi partnerami w celu wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w tym obszarze. Kampania apeluje do obywateli z hasłem: „Nie dajmy szans włamywaczom!”.

W ramach tej inicjatywy zaleca się, aby przed wyjazdem na wakacje poprosić sąsiada lub inną osobę zaufaną o opiekę nad domem/mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Ta osoba powinna regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową i usuwać wszelkie ulotki, które mogą zdradzić naszą nieobecność. Klucze od mieszkania nigdy nie powinny być pozostawione w umówionym miejscu, takim jak pod wycieraczką lub doniczką.

Oprócz tego, należy pamiętać o zamykaniu drzwi i okien (także tych znajdujących się na piwnicy czy strychu) każdorazowo przy wyjściu z domu oraz o uruchamianiu systemu alarmowego. Przed dłuższym wyjazdem warto również zamknąć zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz budynków gospodarczych.

Planując dłuższą nieobecność, warto również rozważyć przechowanie gotówki, kosztowności i innych cennych przedmiotów w sejfie bankowym. Tam będą one bezpieczne i czekać na nasz powrót, a my będziemy mieć pewność, że nasze cenne przedmioty są w dobrych rękach.