Promocja książki o męczennikach z Działdowa

Już jutro, 18 sierpnia 2021 r., w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie odbędzie się spotkanie mające na celu promocję szczególnej książki, opowiadającej historię działdowskich męczenników. Na spotkanie zapraszają: Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość oraz doktor Anna Jagodzińska. Początek – godzina 17:00.

Ta wyjątkowa lektura wpisuje się w obchody osiemdziesiątej rocznicy męczeńskiej śmierci Męczenników Działdowskich – Biskupów Płockich i wielu innych osób duchownych, które były katowane i mordowane przez Niemców w KL Soldau.

Dziś prawda o istnieniu obozu koncentracyjnego w Działdowie jest mało znana. Publikacja ma na celu  przypomnienie tej ponurej karty w historii miasta. Jest opowieścią o heroicznej drodze, jaką w swojej kapłańskiej posłudze przeszli biskupi z płoccy, pod niemiecką okupacją.

W obozie KL Soldau niemieccy zbrodniarze zabili wiele osób duchownych. „Świadkowie prawdy” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii, w tym szczególnie Ziemi Działdowskiej. Lektura doczekała się bardzo dobrych recenzji, które wysoko oceniają merytoryczność pracy. To również opowieść o heroizmie postaw i wierności wyznawanym zasadom do samego końca.

Zachować pamięć…

Książka autorstwa Anny Jagodzińskiej i Andrzeja Rutkowskiego w wyczerpujący sposób przedstawia sylwetki Patronów Miasta Działdowa – błogosławionych: arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, którzy męczeńsko oddali życie za wiarę, honor i Ojczyznę.

W dzisiejszych czasach, kiedy zauważalny jest coraz większy kryzys zasad, każde, a już szczególnie tak kompleksowe i stworzone z wielką starannością „wspomnienie” o ludziach, którzy mogą być patronami nie tylko tych czasów, w których żyli – jest szczególnie istotne.

Odwaga, bezkompromisowość, wierność i honor – nie byłyby niczym poza teorią, gdyby nie postawy tych ludzi, którzy je uwiarygodnili – swoim wyborem i konsekwencją, za co przyszło im zapłacić najwyższą cenę.

Publikacja powstała dzięki inicjatywie stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość”, prowadzącego szeroko zakrojone prace, których celem nadrzędnym jest zachowanie pamięci o bohaterach czasów wojny i promowanie zasad, za które oddali życie, w walce z nieludzkimi, totalitarnymi systemami.