Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Rok 2020 był szczególnym dla mieszkańców Ziemi Działdowskiej. To właśnie w ubiegłym roku obchodzono okrągłą, setną rocznicę przyłączenia tych terenów do Polski. Tak ważna w historii regionu rocznica nie mogła się obyć bez świątecznej oprawy.

W ubiegłym roku nie udało się zorganizować uroczystych obchodów stulecia powrotu Działdowa do Ojczyzny – za to w tym roku miasto w sposób szczególny przygotowało się do „podwójnych” obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W przededniu święta na działdowskim zamku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej to ważne wydarzenie sprzed stu lat. Wyjątkową rangę oficjalnej części obchodów nadał występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie i chóru Bel Canto.

W działdowskiej uroczystości udział wzięli włodarze miasta, parlamentarzyści, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Przed uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej miał miejsce odczyt historyczny, w którym przypomniano historię Działdowa, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Rzeczpospolitej.

Wystawa i koncert

Miasto w 2021 roku szczególnie uroczyście obchodziło rocznicę przywrócenia do macierzy. Historię samego Działdowa i Ziemi Działdowskiej można poznać m.in. dzięki ekspozycji stałej, prezentowanej w Muzeum Pogranicza.

Wystawę „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza” odwiedziło wielu gości biorących udział w uroczystościach na zamku oraz mieszkańców miasta.

Szczególnym wydarzeniem tego dnia był występ orkiestry symfonicznej i chóru, które wprowadziły słuchaczy w prawdziwie patriotyczny i sentymentalny nastrój. Nie mogło być inaczej – w repertuarze koncertu „Pieśń o Niepodległej” nie zabrakło takich pozycji jak: „Marsz I Brygada-Legiony”, „Marsz, marsz Polonia”, „Lwowskie Orlęta” czy „Marsz ochotnika polskiego”.

Odśpiewano również „Rotę”, „Boże coś Polskę” i „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wyjątkowa muzyczna puenta obchodów powrotu Działdowszczyzny do Polski.