Do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zgłosiła się mieszkanka tego miasta, składając zawiadomienie o przestępstwie, którego stała się ofiarą. Kobieta padła ofiarą cyberprzestępcy, który nielegalnie zdobył dostęp do jej konta bankowego, a następnie zrealizował transakcje finansowe na ogromną sumę – blisko 20 000 złotych. Pieniądze te zostały następnie przelane na inne rachunki bankowe.

Zawiadomienie o przestępstwie złożyła 58-letnia mieszkanka Działdowa. Była zszokowana faktem, że ktoś wykorzystał jej konto bankowe do przeprowadzenia transakcji finansowych. Udostępniona historia zdarzeń ukazuje, że niewiele wcześniej, pod koniec listopada, nieznany sprawca skontaktował się z kobietą i przekonał ją do otwarcia nowego konta bankowego. Zapewnił, że to właśnie na to konto wpłynie nagroda, którą rzekomo wygrała. Następnie sprawca skłonił kobietę do zainstalowania pewnego programu na jej komputerze. To właśnie za pomocą tego programu uzyskał on nieuprawniony dostęp do konta kobiety. Wykorzystał to, aby przyjąć przelew w kwocie 18 500 złotych, a potem dokonał serii innych przelewów na różne rachunki bankowe.

Trudno nie zauważyć, że metody stosowane przez cyberprzestępców stają się coraz bardziej zaawansowane. Często wykorzystują one preteksty typu wygrana nagroda lub zagrożenie dla środków na koncie do tego, aby ofiara zainstalowała na swoim komputerze lub telefonie określony przez nich program. Gdy osoba zgadza się na takie działanie, sprawca uzyskuje dostęp do wszelkich jej danych, w tym danych logowania do konta bankowego. W ten sposób sprawca może bez przeszkód wyprowadzić pieniądze z konta ofiary lub dokonać na nim szeregu nielegalnych operacji.