W mieście Działdowo, funkcjonariusze patrolu prewencyjnego, powołani do zdarzenia związanego z kradzieżą sklepową, odkryli narkotyki w posiadaniu podejrzanego o malwersacje towarów. Ten, po ukaraniu go mandatem za wykroczenie, został zatrzymany na potrzeby śledztwa. Następnie, późnym wieczorem, inny patrol prewencji przechwycił dodatkowo innego mężczyznę, który również miał przy sobie narkotyki.

Pierwszego dnia wiosny, dnia 21 marca 2024 roku, w Działdowie doszło do kradzieży w jednym z supermarketów miasta. Patrol prewencji, wezwany przez ochronę sklepu, zastał na miejscu zatrzymanego 28-letniego mężczyznę, winnego kradzieży towarów. W trakcie procedur związanych z tym incydentem, funkcjonariusze znaleźli przy podejrzanym małą torbę strunową, w której znajdował się susz o zielonym kolorze. Mężczyzna został ukarany mandatem za swoje wykroczenie i następnie przewieziony do komendy policji w celu wyjaśnienia sprawy dotyczącej posiadania narkotyków. Zabezpieczony susz, po testach, okazał się być marihuaną.

Wieczorem, w tym samym dniu, funkcjonariusze zespołu patrolowo-interwencyjnego w Działdowie zatrzymali kolejną osobę z narkotykami. Okazało się, że 28-letni mieszkaniec miasta, który miał przy sobie marihuanę, również został zatrzymany do wyjaśnienia.

Obydwaj mężczyźni zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa narkotykowego.