Zdarzenie, w którym główną rolę odegrał jedna z funkcjonariuszy działdowskiej policji, miało miejsce 20 kwietnia 2024 r. Ten 23-letni mieszkaniec Działdowa został rozpoznany i zatrzymany na ulicy przez patrolującego poza godzinami służby policjanta. Wiadomość o jego zatrzymaniu szybko dotarła do odpowiednich służb, które podjęły dalsze działania.

Policjant będący częścią patrolowo-interwencyjnego zespołu Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, choć nie pełnił obowiązku służbowego, zachował czujność i zareagował na widok znajomego twarzy. Mężczyzna, którego rozpoznał, był poszukiwany przez lokalny sąd. Funkcjonariusz podjął decyzję o interwencji i zatrzymaniu mężczyzny, a następnie powiadomił dyżurnego swojej komendy o zdarzeniu.

W odpowiedzi na zgłoszenie skierowano na miejscowe patrol policji. Po przybyciu przejęli oni odpowiedzialność za zatrzymanego 23-latka. Wkrótce po tym zatrzymany został przekazany strażnikom więziennym, którzy mieli go pod swoją opieką.

Sąd poszukiwał tego młodego mieszkańca Działdowa ze względu na karę ponad 7 miesięcy pozbawienia wolności, jaką miał do odbycia. Wyrok ten został mu wymierzony za przestępstwa związane z narkotykami i nieprzestrzeganie środków karnych nałożonych przez sąd.