Festiwal food trucków w Działdowie

Ta informacja na pewno ucieszy miłośników kulinariów z różnych regionów Polski i świata. Już 23 i 24 kwietnia w Działdowie odbędzie się I Festiwal Smaków Food Trucków! Takie imprezy odbywają się coraz częściej w wielu polskich miastach, nie tylko tych największych. Sezon z żywnością „na kółkach” rozpoczął się w tym roku już miesiąc temu. Food trucki zawitały m.in. do Żar.

Taka forma oferowania atrakcyjnych dań kuchni polskiej i zagranicznej zyskała szczególnie na popularności w ostatnich dwóch latach, kiedy w związku z obostrzeniami zawieszono albo znacznie zredukowano działalność lokali gastronomicznych, szczególnie poza sezonem letnim.

Wszelkiego rodzaju ograniczenia nie dotyczyły jednak food trucków, które – jak wiadomo – są kuchnią i pojazdem w „jednym”, dlatego też bez problemu mogą poruszać się po całym kraju i oferować swoje menu niemal w każdym miejscu.

Food-trucki mają swoich wielbicieli niemal na całym świecie, początkowo „jedzenie na kółkach” było jednym z symboli życia w wielkich miastach, niedługo później zagościło również w mniejszych miejscowościach.

Skąd popularność food trucków? Wyjątkowo atrakcyjne okazało się połączenie różnorodnych smaków, łatwego dostępu i towarzyszącej spotkaniom food-trucków luźnej, piknikowej atmosfery.

Świeżo, smacznie, na miejscu

Z jednej strony food trucki kojarzone są z mobilnością, co jest dość oczywiste, z drugiej – to, co serwują jest wykonywane bezpośrednio, na miejscu, tam, gdzie się zatrzymają. Dania serwowane przez te mini-knajpki na kółkach są zawsze świeże i z pieczołowitością przygotowywane przez „załogę”, którą zazwyczaj stanowią sami właściciele food-trucków, pasjonaci kuchni, którą wybrali.

Różnorodność i egzotyka – to kolejne cechy charakteryzujące kuchnię food truckową. Dzięki indywidualnemu podejściu do kuchni, każdy food-truck specjalizuje się w innych kulinarnych klimatach.

Przekonają się o tym już niedługo również mieszkańcy Działdowa i okolic, którzy zdecydują się na uczestniczenie w tej szczególnej uczcie smaków.

Nie zabraknie ulubionych kuchni, np. gruzińskiej, meksykańskiej, tajskiej, chińskiej, hiszpańskiej czy węgierskiej. Będą tania na ostro, na słono, na słodko – zarówno typowe dla danych regionów, jak i autorskie. Z pewnością dużą popularnością będą się także cieszyły dania wegetariańskie i wegańskie.

Jednym słowem – szykuje się doskonały i wyjątkowo smaczny koniec kwietnia w Działdowie!