Alkohol przyczyną zatrzymań

Mandaty rosną, kary sądowe również – niestety – nadal nie dyscyplinuje to wielu kierowców, którzy nie bacząc nie tylko na wysokie koszty, ale również poważniejsze konsekwencje prawne, w tym karę bezwzględnego pozbawienia wolności, nadal łamią podstawowe zasady prawa w ruchu drogowym.

Na drogach powiatu działdowskiego, podobnie jak w całym kraju, nadal dominują dwa główne powody zatrzymań – to nadmierna szybkość oraz kierowanie pod wpływem alkoholu. Nie inaczej było również w kwietniu, kiedy to funkcjonariusze z miejscowych jednostek podejmowali interwencje w związku z nieprzestrzeganiem przez kierowców przepisów dotyczących spożycia napojów alkoholowych.

Kilka dni temu w Działdowie doszło do zatrzymania kierowcy samochodu osobowego, który był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało na obecność niemal jednego promila alkoholu we krwi. Kierowcy zarekwirowano prawo jazdy. Do zatrzymania doszło podczas kontroli drogowej.

Nieodpowiedzialny kierowca musi się liczyć z wysoką karą – min. 5 tys. zł, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, a nawet karą pozbawienia wolności do dwóch lat.

Promile i brak uprawnień

Nie tylko alkohol stał się przyczyną interwencji policjantów w gminie Działdowo. Niedawno na terenie miejscowości Filika zatrzymano starszego kierowcę, który nie tylko był od wpływem napoju alkoholowego, na co wskazało badanie alkomatem, ale również jeździł samochodem bez posiadania stosownych uprawnień.

Interwencja w przypadku tego kierowcy została podjęta w związku ze zdarzeniem drogowym – kierowca wpadł do rowu. Wezwani na miejsce policjanci stwierdzili obecność alkoholu u kierowcy. Alkomat wykazał niemal dwa promile niedozwolonej substancji w organizmie kierowcy.

Mężczyzna nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tymi przewinieniami grożą mu konsekwencje prawne, w tym kara więzienia i wysokie kary pieniężne.

Policja w ostatnich dniach interweniowała również w miejscowości Burkat, gdzie zatrzymano czterdziestolatka, który prowadził samochód osobowy pod wpływem alkoholu. Miał ponad 2,5 promila we krwi. Nieodpowiedzialny kierowca musi się liczyć z odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych i karami zasądzonymi przez sąd.