Kilka kobiet zamieszkujących Działdowo spotkało się z nieprzyjemnym doświadczeniem, stając się ofiarami oszustw na portalach społecznościowych. W wyniku działań oszustów, które polegały na podszywaniu się pod profile ofiar, sprawcy próbowali bezprawnie zdobyć środki finansowe od osób znajdujących się w kręgu internetowych znajomych poszkodowanych. Kobiety, których to dotknęło, zdecydowały się zgłosić incydenty do organów ścigania.

W Komendzie Powiatowej Policji w Działdowie przyszedł zgłoszenie od dwóch mieszkanki tego miasta o przejęciu ich kont na stronach społecznościowych przez nieznane osoby. Przykład pierwszej z tych kobiet ukazuje, jak sprawca dokonał bezprawnej manipulacji jej profilu na portalu społecznościowym. Po przejęciu kontroli nad danymi ofiary, oszust wysyłając prośby o pożyczkę pieniężną za pomocą kodu blik do osób znajdujących się w kręgu jej internetowych znajomych.

Sytuacja drugiej pokrzywdzonej była nieco inna. W tym przypadku, sprawca, podszywając się pod nią na portalu społecznościowym, rozsyłał wiadomości zawierające link do fałszywej wygranej w loterii organizowanej przez znaną sieć sklepów meblowych i dekoracyjnych. Używając tej metody, sprawca zdołał obejść zabezpieczenia konta pokrzywdzonej i wysyłał znajomym ofiary prośby o przesłanie kodu blik, tłumacząc to chęcią współdzielenia fikcyjnej wygranej.