Wciąż donoszą do nas informacje o próbach oszustw dokonywanych na terenie Działdowa za pomocą znanych technik „na policjanta” czy „na wnuczka”. Na szczęście, dzięki baczności obywateli oraz skrupulatnej pracy miejscowych sił porządkowych, nie doszło do żadnej udanej próby wyłudzenia. Policja z Działdowa przypomina jednak wszystkim mieszkańcom regionu o konieczności zachowania ostrożności, zwłaszcza kiedy rozmówcą telefonicznym jest rzekomy krewny, pracownik instytucji finansowej, bądź funkcjonariusz – a celem rozmowy jest przekazanie gotówki. Ważne jest, aby pamiętać, że oszuści są bardzo sprytni i zrobią wszystko, aby zdobyć nasze pieniądze.

W dniach 16-17 stycznia 2024 roku na obszarze powiatu działdowskiego odnotowano przypadki usiłowania wyłudzenia funduszy przez osobniki udające policjantów i bankowych pracowników.

Metoda działania kryminalistów jest prosta i rzadko bywa modyfikowana. Ostatecznym celem każdej inicjowanej przez nich rozmowy jest przywłaszczenie sobie naszych oszczędności. Najczęściej ktoś podszywający się pod policjanta dzwoni na telefon stacjonarny seniora i opowiada o zaistniałym wypadku drogowym, w którym to rzekomo uczestniczył jego bliski krewny, jak wnuczek lub syn. Oszust informuje, że ofiara zdarzenia jest ciężko ranna, a domniemany sprawca – czeka go areszt. Niemniej jednak, zastrzega on, że możliwość uniknięcia konsekwencji jest – pod postacią dużej sumy pieniędzy, która ma posłużyć jako rekompensata dla pokrzywdzonego. W końcu oszust zapewnia, że po te fundusze przyjdzie jakaś nieznana starszemu człowiekowi, ale – jak zapewnia – godna zaufania osoba.