4 maja, park HDK w Działdowie był miejscem niezwykłego wydarzenia. Organizatorzy przygotowali specjalną inscenizację mającą na celu oddanie hołdu lokalnym bohaterom oraz umożliwienie mieszkańcom zgłębienia fragmentu historii swojego regionu.

Burmistrz Grzegorz Mrowiński symbolicznym strzałem z armaty dał początek niecodziennemu Piknikowi Historycznemu. Publiczność miała okazję śledzić żywe lekcje historii przedstawione na rekonstrukcyjnych dioramach. Podziwiać można było prezentacje uzbrojenia, pokazy musztry i konne popisy, zaprezentowane przez różne stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne. Wszystkie te atrakcje trwały pomimo upalnej pogody, a uczestnicy nie opuszczali swoich postów, pozostając w pełnym umundurowaniu. Organizatorzy przygotowali również krótki wykład na temat przyczyn i przebiegu powstania. Nie zabrakło również kulinarnych radości w postaci ciepłej zupy i kiełbasek dla odwiedzających.

Kierownik Muzeum Pogranicza, Patryk Kozłowski, dzielił się swoimi refleksjami na temat pikniku mówiąc: „Znajdujemy się w roku jubileuszowym Powstania Styczniowego. To powstanie miało miejsce w latach 1863-1864. W zeszłym roku Ministerstwo Kultury ogłosiło projekt mający na celu upamiętnienie tego powstania. My, jako Muzeum Pogranicza, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie Pikniku Historycznego i spektaklu bitwy pod Przełękiem i Kieńczewem, które to wydarzenie obserwujemy dzisiaj. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że otrzymaliśmy wymagane dofinansowanie i teraz realizujemy ten projekt.”