W jednym z ostatnich incydentów oszustwa internetowego, mieszkaniec Działdowa stał się ofiarą nieuczciwej praktyki. Osoba, która fałszywie przedstawiła się jako jego znajomy, skontaktowała się z nim za pośrednictwem komunikatora internetowego, wysyłając wiadomość z prośbą o kody BLIK na pokrycie kosztów przesyłki. Niestety, mężczyzna w dobrej wierze udostępnił te kody, przez co stracił ponad 1000 złotych.

W środę 15 maja 2024 roku, do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie trafiło zgłoszenie o tym incydencie od samego poszkodowanego mieszkańca miasta. Szczegółowo opisał sytuację, w której osoba udająca jego znajomego poprosiła go o kody BLIK za pomocą komunikatora internetowego. W rezultacie, 35-letni mężczyzna, wierząc, że pomaga swojemu koledze, podał kody, co spowodowało ubytek na jego koncie w kwocie przekraczającej 1000 złotych.

To nie jest odosobniony przypadek, w którym narzędzia internetowe są wykorzystywane do manipulowania ludźmi i wyłudzania od nich pieniędzy. Oszuści przejmują konta na portalach społecznościowych, podszywając się pod kogoś innego. Następnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych nawiązują kontakt ze znajomymi ofiary. Wysyłają wiadomości z prośbą o wsparcie finansowe, np. na opłacenie przesyłki czy zakupów, twierdząc, że zapomnieli swojej karty bankomatowej lub nie mieli przy sobie gotówki. W chwili emocji, bez zastanowienia, ludzie generują kody BLIK lub wykonują przelew na podane konto, wierząc, że pomagają osobie bliskiej. Niestety, często okazuje się później, że ta osoba nie prosiła nas o żadne pieniądze. W rezultacie tracimy nasze oszczędności, a oszust cieszy się z naszej naiwności.