21 maja, Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie stała się miejscem prezentacji debiutanckiego wernisażu zatytułowanego „Fotografia — odskocznia od codzienności”. Twórcą prezentowanych na wystawie prac jest Szymon Szostek, młody artysta, który swoją drogę twórczą rozpoczął kilka lat temu i miał znaczący wpływ na utworzenie stowarzyszenia Fokus.

Tradycyjnie, pierwsze słowo miała dyrektor biblioteki, Aleksandra Cybulska, która miała przyjemność przedstawić gościa honorowego wieczoru zgromadzonym. Rozmowę z Szymonem poprowadził Ryszard Makszyński, uznany działdowski fotograf, dla którego było to pierwsze takie doświadczenie.

W trakcie rozmowy duet fotografów podzielił się z publicznością swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak rodzi się pasja do fotografii. Czasami wystarczy jedno zdjęcie lub spacer z osobą, która robi zdjęcia, aby zainspirować i rozpocząć własną fotografię. Widzi się kadry, które można zapisać, co prowadzi do zakupu pierwszego aparatu i od tego momentu zawsze widzi się coś wartego uwiecznienia na zdjęciu.

Szymon Szostek jest wielotematycznym fotografem, tworzącym prace na różne tematy – od architektury, przez portrety ludzi, sport i motoryzację, aż do fotografii przyrody. Kiedy dwoje entuzjastów fotografii spotkało się w jednym miejscu, a wśród publiczności było jeszcze kilka innych pasjonatów, nawet laicy mieli szansę dowiedzieć się czegoś więcej o technicznej stronie fotografii. Właśnie tak było podczas tego wydarzenia. Rozmawiano nie tylko o samym sprzęcie, ale również o procesie samodzielnego wywoływania zdjęć.