Dnia 20 maja, w poniedziałek, do grona dorosłych chrześcijan przyłączyło się powyżej 150 młodych osób, które poddały się sakramentowi bierzmowania. Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia, że sakrament ten umocni więź ochrzczonych z Kościołem poprzez specjalną siłę Ducha Świętego, zobowiązując ich do rozpowszechniania i obrony wiary słowem i czynem (KKK 1285).

Sakramentu bierzmowania udzielał biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, ksiądz Józef Szamocki. Działdowo, miejsce odbywającej się uroczystości, jest częścią tej diecezji. Celem mszy była nie tylko celebracja sakramentu, ale także integracja społeczności parafialnej. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy księża pracujący w parafii oraz proboszczowie z dekanatu działdowskiego.

Pod przewodnictwem księdza biskupa podczas uroczystej liturgii ponad 150 młodych ludzi przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Starannie przygotowani przez wikariusza parafii, księdza Macieja Kozłowskiego, młodzi ludzie stanowili duże zaskoczenie dla biskupa.

W swoim kazaniu, skierowanym przede wszystkim do bierzmowanych, ksiądz Szamocki wyraził swoje zadowolenie i wzruszenie z powodu liczby młodzieży, która zdecydowała się na przyjęcie sakramentu. Zauważył, że w obecnych czasach gdy wielu młodych ludzi unika kościoła i lekcji religii, młodzież z Działdowa stanowi przykład godny naśladowania dla rówieśników z innych miast diecezji. Biskup podkreślił znaczenie wiary w tajemnicę stworzenia i miłości Boga oraz roli rodziców i katechezy w szkole w kształtowaniu tej wiary.