Grant dla lidzbarskiego ROD

Ogródki działkowe kilkadziesiąt lat temu cieszyły się bardzo dużą popularnością – szczególnie wśród mieszkańców większych miasta, ale ogródków nie brakowało również w mniejszych miejscowościach – wszędzie tam, gdzie budowano osiedla domów wielorodzinnych, czyli popularne blokowiska.

W sposób oczywisty mieszkańcom takich miejsc brakowało kontaktu z zielenią. Spółdzielcze ogródki działkowe, czy też ogródki znajdujące się w gestii dużych zakładów pracy cieszyć się zaczęły wielką popularnością. Nie tylko dawały wytchnienie od „betonu” miasta, ale pozwalały też niewielki areał zagospodarować zgodnie ze swoimi potrzebami, nie bez znaczenia była też możliwość uzyskania własnych plonów – warzyw i owoców.

Po zmianie systemowej ogródki straciły na znaczeniu, powoli jednak sytuacja ta zaczęła się zmieniać, by całkowicie się odmienić ponad rok temu, gdy z powodu epidemii wielu ludzi nie mogło podróżować, a nawet pojechać do najbliższego lasu. Ogródki działkowe stały się przedmiotem zainteresowania osób w różnym wieku. Okazało się, że warto posiadać kawałek swojego „zielonego” świata, niedaleko miejsca zamieszkania.

Ogródki znów atrakcyjniejsze

Można powiedzieć, że w roku 2020 odkryliśmy potencjał takich terenów zielonych, jak ogródki działkowe. Co za tym idzie – jest również większe zainteresowanie możliwością pozyskania swojej działki. Istotne jest również to, żeby takie miejsca jak Rodzinne Ogródki Działkowe były estetyczne i bezpieczne.

Stąd coraz większym zainteresowaniem cieszą się programy, które pozwalają dofinansować infrastrukturę ogródków. Takie środki udało się właśnie pozyskać w Lidzbarku. Tutejsze ROD uzyskały piętnaście tysięcy złotych dofinansowania w ramach grantu, przyznanego przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Środki te zostaną przeznaczone na wymianę ogrodzenia i zainstalowanie lampy solarnej, doświetlającej teren ogródków.