Festiwal młodych talentów w Działdowie

Talent, pasja, zaangażowanie, pracowitość – bez tych cech nie można rozwinąć umiejętności śpiewu chóralnego, nad którym musi pracować każdy chórzysta indywidualnie, ale przez „pryzmat” zaangażowania zespołowego.

Na takiej interakcji polega śpiewanie chóralne. Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach taka pasja jest co najmniej trudna do realizacji i niewielu ludzi, zazwyczaj skoncentrowanych na rozwoju indywidualnym, jest zainteresowanych możliwością śpiewania w chórze.

Nic bardziej mylnego – występy chóralne to wiele możliwości, nie tylko w zakresie rozwijania talentów muzycznych, ale również poznawania świata. Festiwale chóralne odbywają się zarówno w różnych miastach w Polsce, jak i w Europie. Wiele dobrych chórów zapraszanych jest także na festiwale poza Starym Kontynentem. Chóry często goszczą np. w Japonii.

W sierpniu okazję do wysłuchania wielu utalentowanych zespołów chóralnych, tworzonych przez młodych śpiewaków, mieli mieszkańcy Działdowa i okolic – a to za sprawą trzeciej już edycji Festiwalu Chóralnego „Młodzi Mają Głos”.

Młodzi muzycy mieli okazję się wykazać podczas koncertów, ale nie zabrakło również okazji do szlifowania talentu podczas festiwalowych warsztatów.

Koncert Galowy

Festiwal zwieńczył Koncert Galowy III Festiwalu Chóralnego „Młodzi Mają Głos”, który odbył się 27 sierpnia, w hali sportowej jednej z działdowskich szkół podstawowych.

Koncert można było wysłuchać i obejrzeć bezpośrednio na miejscu i za pośrednictwem Internetu – transmisja online z koncertu prowadzona była za pośrednictwem profilu facebookowego Miasta Działdowa.

Podczas gali zaprezentowały się trzy zespoły chóralne i zespół instrumentalistów. Były to chóry z Głubczyc, z Łodzi (chór chłopięcy) i miejscowy zespół chóralny z Działdowa.

Muzyczny klimat piątkowego wieczoru dopełnił zespół instrumentalistów. Występ „zbudowały” dźwięki gitary, pianina, perkusji i kontrabasu.

III festiwal przeszedł już do historii – jej powodzenie wskazuje na to, że w przyszłym roku odbędzie się czwarta edycja. Festiwal staje się jednym z ważniejszych wydarzeń w muzycznym kalendarzu młodych chórzystów.