Koniec wakacji – na działdowskim zamku

W ostatnią niedzielę wakacji, 29 sierpnia 2021 r. na zamku w Działdowie odbyła się ciesząca się dużą popularnością impreza – Działdowski Festiwal Ogniowy – czyli fireshow w stylu historycznym. W tym roku do tego szczególnego turnieju stawiło się aż kilkudziesięciu zawodników z całego kraju.

Podobnie jak w poprzednich edycjach działdowskiego festiwalu ogniowego, odbyły się trzy konkurencje – wszystkie widowiskowe dla zgromadzonej publiczności.

Rywalizowano w konkurencji solowej, w grupach oraz w szczególnie lubianym – Turnieju Smoków.

Niedziela na zamku należała do historii i jej pasjonatów. Nie mogło być inaczej, skoro impreza, jak zawsze, zorganizowana została przez Działdowskie Bractwo Rycerskie. Festiwal mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymał z budżetu starostwa i samorządu oraz sponsorów. Współorganizatorami festiwalu było Muzeum Pogranicza.

Ogień na zamku

Festiwal Ogniowy to nie tylko występy turniejowe, ale również warsztaty i spotkania w gronie wielbicieli historii, których w mieście, takim jak Działdowo, które jest szczęśliwym „posiadaczem” takiego obiektu historycznego, jakim jest zamek – nigdy nie brakowało.

Ogień, choć bywa trudnym do opanowania żywiołem, ponownie dał się okiełznać solistom i grupom, które dały popis umiejętności „żonglowania” nim. Soliści na prezentację swoich programów mieli osiem minut, grupy – dziesięć minut.

W tym czasie musieli przekonać jurorów i zgromadzoną na zamku publiczność, że to właśnie ich popisy z ogniem w roli głównej są najlepsze. To było prawdziwe święto ognia i niegdysiejszych kuglarzy.

Od godziny 20:00 zaczęła się prawdziwa „noc ognia” na zamku. Nie zabrakło zwinnych sztuczek i tańców – oczywiście z ogniem oraz plucia… ogniem, jak przystało na prawdziwe smoki.

Tak się właśnie nazywa konkurencja, w której każdy uczestnik mógł podjąć dwukrotną próbę zionięcia ogniem. Turniej Smoków wygrywa ten zawodnik, który wzbudzi największą owację publiczności.