Duże zainteresowanie pierwszymi zawodami

Uczniowie z działdowskich szkół rozpoczęli Szkolny Rok Sportowy. Pierwsze zawody odbyły się 22 września 2021 r. i zgromadziły przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych w mieście. W inaugurującym nowy sezon turnieju wystąpiło kilkuset zawodników w różnym wieku.

Zawody odbyły się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Działdowie. W różnych konkurencjach udział wzięły dzieci urodzone między 2007 a 2012 rokiem. W każdej konkurencji szkoła mogła zgłosić po dwóch zawodników. Punkty mogli zdobyć zawodnicy plasujący się na miejscach od pierwszego do piątego.

Odpowiednio – za pierwsze miejsce można było uzyskać cztery punkty, a za piąte – jeden punkt. Trzy pierwsze miejsca nagrodzono medalami, natomiast zespoły otrzymały okolicznościowe puchary. Turniej inaugurujący Szkolny Rok Sportowy w Działdowie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4.

Inauguracja sezonu rządzi się swoimi prawami, w związku z tym trudno dziś wskazać pewnego faworyta do tytułu najbardziej „usportowionej” działdowskiej podstawówki w roku szkolnym 2021/2022. Przed zawodnikami i zespołami jeszcze wiele wyzwań.

Kolejne zawody już niedługo!

W programie Sportowego Roku Szkolnego znajdzie się wiele różnorodnych dyscyplin – zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Jeszcze tej jesieni rozegrany zostanie m.in. turniej piłki nożnej. Dużym zainteresowaniem na pewno będzie się także cieszył czwórbój lekkoatletyczny i zawody przygotowane z myślą o pierwszoklasistach.

Jak przekonują organizatorzy Sportowego Roku Szkolnego – najważniejsza jest aktywizacja dzieci i młodzieży, zainteresowanie ich sportem, integracja wokół idei sportu i rywalizacji w duchu zasad fair play.

Tak rozumiany sport pełni niezwykle istotną funkcję wychowawczą i wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję fizyczną, ale również psychiczną dzieci i młodzieży.

Jest to szczególnie ważne w obecnym roku szkolnym, w którym konieczne jest nadrobienie zaległości z roku poprzedniego. Nauczanie zdalne było formą zastępczą wobec normalnego procesu nauczania w szkołach – w związku z tym wskazane jest, żeby młodzi ludzie możliwie najszybciej wrócili do jak najlepszej kondycji psychofizycznej po bardzo trudnym dla nich czasie.