Kolizje, stłuczki, brawurowa jazda…

Od dłuższego czasu warunki atmosferyczne nie są sprzyjające dla użytkowników dróg. Nie powinno to nikogo zaskakiwać – mamy kalendarzową zimę, jednak, jak co roku, wielu kierowców nie zachowuje się racjonalnie na drogach i nie tylko na nich, również na parkingach.

Efektem takich zachowań, w tym pośpiechu i braku umiejętności technicznych, są liczne stłuczki i kolizje, których można byłoby uniknąć przy zachowaniu minimum rozsądku.

W okresie świątecznym policjanci w Działdowie i w okolicach nie narzekali na brak pracy. Co prawda, na szczęście, nie doszło do poważniejszych w skutkach wypadków, jednak wiele osób zostało poszkodowanych, również pod względem materialnym.

Okres poprzedzający święta oraz same dni świąteczne, co roku „obfitują” w wiele zdarzeń drogowych, które są skutkiem niedostosowania jazdy do warunków pogodowych i do obowiązujących przepisów.

Szczególnie niebezpieczna jest szybka jazda w terenie zabudowanym. Zbyt szybkim tempem jazdy „popisał” się kierowca zatrzymany przez funkcjonariuszy w dniu 22 grudnia br. W terenie, w którym obowiązywało ograniczenie szybkości do 50 km/h kierowca mercedesa mknął z szybkością ponad 100 km.

Nieuwaga i roztargnienie

Wiele zgłoszonych w ostatnich dniach grudnia spraw dotyczyło stłuczek, w tym parkingowych, co oznacza, że kierowcy, którzy uszkodzili inne samochody wykazali się brakiem należytej uwagi i roztargnieniem, co nigdy nie jest właściwym zachowaniem za kierownicą.

Pogoda nie sprzyja kierowcom, zamarzający śnieg i deszcz, szczególnie w godzinach porannych oraz wieczornych, stanowią poważną „przeszkodę” na każdym etapie jazdy i mogą zaskoczyć od razu po tym, gdy uruchomimy samochód.

Nie jest to jednak usprawiedliwienie. W takich warunkach należy w sposób szczególny skupić się na warunkach drogowych, które są zdecydowanie bardziej wymagające niż w miesiącach letnich.

W Działdowie, w ostatnich dniach, nie brakowało również innych nagannych zachowań kierowców, czego „efektem” były kolizje. Do jednej, z udziałem dwóch samochodów osobowych, na pewno by nie doszło, gdyby nie zachowanie kierującej, która nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, doprowadzając tym samym do zderzenia.

Więcej informacji dla kierowców znajdziesz w serwisie InfoDrogowe.pl.