Alkohol, narkotyki i nieudane manewry

Pierwsze dni 2022 roku nie należały do najspokojniejszych na drogach Działdowa i okolic. Mimo znacznego podwyższenia wysokości mandatów karnych, kierowcy nadal popełniali typowe wykroczenia w ruchu drogowych.

Przyczyną interwencji policji był przede wszystkim alkohol i inne środki psychoaktywne oraz brak umiejętności technicznych i podejmowanie nieracjonalnych decyzji za kierownicą.

Czy wyższe mandaty spowodują, że ten „tradycyjny” katalog przewinień kierowców nie będzie już tak oczywisty? Najbliższe tygodnie powinny odpowiedzieć na to pytanie, ale doświadczenia pierwszych dni roku niekoniecznie napawają optymizmem.

Pierwszego dnia 2022 r., w godzinach nocnych, doszło do zdarzenia w Iłowie-Osadzie. Kierowca samochodu osobowego nie był w stanie zapanować nad pojazdem i zakończył jazdę w rowie.

Zarówno kierowca, jak i znajdująca się w samochodzie kobieta trafili do szpitala. Badania wskazały na obecność alkoholu oraz narkotyków w krwi kierującego samochodem mężczyzny.

Zaledwie kilka godzin później, w Działdowie, dokonano zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, któremu odebrano prawo jazdy.

Brak uprawnień do kierowania pojazdami

W pierwszych dniach stycznia 2022 r. doszło również do innego „typowego” zatrzymania. Kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zazwyczaj do takich zatrzymań dochodzi podczas rutynowych kontroli drogowych albo w wyniku innych wykroczeń popełnionych przez kierowcę. Podobnie było i tym razem. W ubiegłą niedzielę policjanci z Lidzbarka interweniowali w związku ze zgłoszeniem obywatelskim, które dotyczyło nieprawidłowo jadącego samochodu osobowego.

Jak się okazało kierowca był pod wpływem alkoholu, nie posiadał również dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu. Nieodpowiedzialny kierowca w związku z tymi wykroczeniami trafi przed oblicze sądu.

W miniony poniedziałek w okolicach Działdowa doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych w wyniku nieprawidłowo wykonanego manewru wyprzedzania. Kierowca został przewieziony do szpitala.