Nie da się jej niczym zastąpić…

Mimo postępu naukowego w medycynie, jest jeden naturalny „preparat”, którego nadal nie udało się zastąpić żadnym sztucznym zamiennikiem. O czym mowa? O krwi, bez której nie można wykonać wielu zabiegów medycznych. W ostatnich latach w Polsce dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, kiedy w niektórych województwach zaczynało brakować krwi w niektórych grupach.

Stąd coraz częstsze apele do społeczeństwa o oddawanie krwi. Jeszcze kilkanaście, a szczególnie kilkadziesiąt lat temu, honorowe krwiodawstwo było o wiele popularniejsze. Wydaje się, że ostatnie apele odnoszą jednak pozytywny skutek i coraz więcej osób chce pomagać w ten szlachetny sposób, szczególnie, że nie ma wielu przeciwskazań do oddawania krwi i jest to procedura w pełni bezpieczna.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ułatwiają możliwość oddania krwi przez organizowanie różnych akcji wraz z innymi podmiotami – lokalnie.

Krew można oddać stacjonarnie w RCKiK oraz w ich oddziałach terenowych, ale również podczas specjalnych akcji, które odbywają się w terenie – stacjonarnie oraz dzięki krwiobusom, czyli specjalistycznym pojazdom, które są mobilnymi stacjami poboru krwi.

Harmonogram pobrań na styczeń

Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na ten ruch, ale myślałeś już kiedykolwiek o tym, żeby zostać krwiodawcą i mieszkasz w Działdowie albo w okolicach – będziesz miał szansę rozpocząć tę piękną przygodę, jaką jest krwiodawstwo – już od dziś. W Miejskim Domu Kultury od godziny 8:00 do godziny 13:00 będzie pobierana krew.

Następny pobór odbędzie się w tym samym miejscu i o tych samych godzinach w następujących dniach: 19 stycznia, 20 stycznia, 24 stycznia, 26 stycznia, 27 stycznia oraz 31 stycznia.

Jak widać – będzie kilka okazji do tego, żeby podjąć decyzję i nie wahając się dłużej – zostać krwiodawcą.

Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat pobierania krwi. Niektóre choroby oraz wiek nie pozwalają na jej oddawanie. Przeciwskazań nie ma jednak dużo, jest więc wysoce prawdopodobne, że będąc osobą młodą i w średnim wieku, która nie ma żadnych poważniejszych schorzeń, będziesz mógł zostać krwiodawcą.

Sam pobór krwi poprzedzony jest wywiadem i badaniem lekarskim. Pobór jest w pełni bezpieczny – odbywa się zawsze z użyciem jednorazowego sprzętu.

Chciałbyś dołączyć do grona krwiodawców? Warto poznać historię honorowych krwiodawców z Knurowa.