Działdowo i powiat działdowski „obfitują” w wiele atrakcji turystycznych. Już na terenie samego miasta można odpocząć w niedawno odnowionych parkach, ale okolice oferują turystom jeszcze więcej możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.

Jeśli przyjedziesz do Działdowa, będziesz mógł się oddać spacerom i kontemplowaniu przyrody, m.in. na terenie tutejszych rezerwatów, jeździe na rowerze, czy też pokonywaniu szlaków wodnych kajakiem i innym sprzętem wodnym.

Działdowo nie bez powodu jest nazywane „Bramą Mazur”. Rzeczywiście, okoliczne krajobrazy pozwalają turyście zaaklimatyzować się w mazurskim świecie, w którym nie brakuje przyjaznych terenów dla turystów w każdym wieku i preferujących różne formy wypoczynku.

Przyjeżdżając do Działdowa jednego możemy być pewni – na pewno zregenerujemy siły – i te fizyczne, i duchowe.

Jeśli zdążyłeś już zapoznać się z atrakcjami samego Działdowa, które szerzej opisaliśmy w poprzednim artykule, warto udać się w niedalekie okolice, aby zażyć relaksu w mazurskich klimatach.

Działdowo, Mazury, czyli rekreacja z wodą w tle

Jeśli Mazury – to oczywiście jeziora. Co prawda te największe i najpopularniejsze znajdują się na północ od Działdowa, ale również w powiecie działdowskim można wypocząć nad jeziorami, których atutem jest… spokój. Nie są to miejsca tak oblegane jak np. Mikołajki czy Mrągowo.

Chcesz spokojnie spędzić urlop, a może weekend? Wybierz Działdowo i okolice!

Czekają tu na Ciebie malowniczo położone pośród wzgórz i lasów: Jezioro Rumian, Rybno, Tarczyńskie, Hartowieckie i Grzybiny.

Jezioro Rumian

Jest najpopularniejszym akwenem znajdującym się w powiecie działdowskim, dlatego jeśli przyjedziemy do Działdowa – zaplanujmy choć kilka godzin nad Rumianem. Jezioro leży w granicach Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się na obszarze ok. 300 hektarów. Jego głębokość maksymalna to ponad 14 m.

Jest dobrze zagospodarowane, co oznacza, że turyści znajdą tu bardzo dobre warunki do wypoczynku, również tego aktywniejszego.

Infrastruktura, w tym liczne pomosty, pozwalają w pełni korzystać z bogactwa jeziora i jego „możliwości” rekreacyjnych. Wokół akwenu zlokalizowano ośrodki wypoczynkowe z zapleczem turystycznym oraz pola namiotowe. Rozwinęła się także agroturystyka. Można także korzystać z rozwiniętej oferty kwater prywatnych.

Jezioro Rumiańskie, podobnie jak inne na Mazurach, położone jest wśród malowniczych pagórków, lasów i łąk. Jego linia brzegowa jest urozmaicona. Z jednej strony brzegi są płaskie i pozwalają na łagodne wejście do wody, w innych miejscach są strome.

Z uwagi na walory krajobrazowe i naturalną linię jeziora, która sama w sobie jest dużą atrakcją, warto zdecydować się na wypożyczenie (nawet na cały dzień) motorówki albo innych łodzi w znajdujących się nad Rumianem wypożyczalniach. Dzięki temu można będzie samodzielnie eksplorować różne strony jeziora.

Dla tych osób, które cenią sobie wycieczki rowerowe dużą atrakcją będzie możliwość przebycia trasy „Wokół Jeziora Rumian”.

Inne wodne atrakcje w okolicach Działdowa

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie brakuje atrakcji turystycznych i rekreacyjnych związanych z jeziorami i rzekami. Kolejną i jedną z najpopularniejszych w okolicach Działdowa jest szlak kajakowy rzeką Wel.

Spływ rzeką Wel

Rzeka Wel, jak wiele innych rzek przepływających przez Mazury, charakteryzuje się zmiennymi kierunkami biegu, co oznacza, że stwarza idealne warunki do wodnych wędrówek, a więc cieszących się coraz większą popularnością spływów.

Jeśli lubisz w ten sposób się relaksować, z pewnością rzeka Wel, płynąca m.in. przez obszar powiatu działdowskiego, będzie jedną z tych, którą zapamiętasz jako jedną z najatrakcyjniejszych wodnych tras.

Rzeka Wel jest dopływem Drwęcy, przepływa przez kilka jezior, w tym Rumian. Jednym z najciekawszych miejsc na jej trasie jest szerokie zakole w okolicach Ciborza, gdzie również zmienia kierunek, zbliżając się do Lidzbarka i wędrując przez to miasto, sąsiadujące z Działdowem, pod kilkoma mostami.

A Ty możesz podróżować wraz z nią… To wyjątkowo atrakcyjna perspektywa, jeśli właśnie siedzisz przed komputerem, czytając te słowa i marzysz o doskonałym wypoczynku, być może już tej wiosny?

Jak jeszcze wypocząć w okolicach Działdowa?

Wokół jezior w powiecie działdowskim i sąsiadujących z nim obszarów często wytyczane są trasy, które można przemierzać pieszo i na rowerach. Jedną z nich jest wspomniana wyżej ścieżka rowerowa wokół jeziora Rumian.

Wokół jeziora Rumian

To ponad dwadzieścia kilometrów podróży pośród pięknej przyrody, w której nie brakuje wyjątkowych okazów flory (np. rzadko spotykanych gatunków storczyka) i fauny (można tu spotkać rzekotkę drzewną i liczne gatunki ptaków, w tym czarne bociany).

Przejeżdżając przez ten najpopularniejszy rowerowy szlak w powiecie działdowskim „doświadczymy” również klasycznych mazurskich krajobrazów – z meandrami rzek, rynnowymi jeziorami, wioskami, których historia sięga czasów średniowiecznych, zabytkowymi kościołami czy  pozostałościami starych grodzisk.

Brzmi interesująco? Warto zaznaczyć, że trwają właśnie intensywne prace nad wytyczaniem kolejnych szlaków rowerowych w okolicy Działdowa.

Planowane trasy rowerowe w pobliżu Działdowa

Jeśli przyjedziemy do Działdowa w te wakacje, być może będzie już możliwe przejechanie kolejnych kilometrów tras rowerowych, które są właśnie opracowywane w ramach projektu noszącego nazwę „Rowerowa Działdowszczyzna”.

Władze lokalne doceniają potencjał przyrodniczy Działdowa i okolic, który stwarza idealne warunki do rozwoju turystyki rowerowej, dlatego zdecydowano się na opracowanie kompleksowego projektu, adresowanego do rowerzystów, bardziej i mniej zaawansowanych.

Jest szansa na to, że Działdowo stanie się jednym z najciekawszych kierunków dla turystów ceniących możliwość zwiedzania urozmaiconych przyrodniczo terenów właśnie na dwóch kółkach. Z myślą o nich tworzony jest projekt tras, na których nie zabraknie urozmaiconych odcinków, pętli rowerowych i infrastruktury turystycznej.

Przy trasach mają powstać wiaty rowerowe, trasy będą też odpowiednio oznakowane, co w znacznym stopniu ułatwi płynne poruszanie się po nich.

Wokół Działdowa na rowerze

Niezależnie od ambitnych planów dotyczących rozwijania infrastruktury dla rowerzystów, już dziś można korzystać z malowniczych tras w okolicach Działdowa. Są to trasy dłuższe i krótsze, o różnym stopniu trudności.

Z reguły przebiegają przez dobrze utrzymane drogi, a każda z nich wytyczona jest wśród miejscowości, w których warto przystanąć, żeby przyjrzeć się z bliska ciekawej architekturze tutejszych kościołów, czy młynów i innych obiektów, charakterystycznych dla mazursko-warmińskiego krajobrazu.

Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, warto wyruszyć np. trasą prowadzącą z Mławy przez Lipowiec i Działdowo, czy też z Działdowa przez Iławę i Matyty (trasa liczy ponad sto kilometrów). Przyjechałeś tu tylko na weekend? Warto zapoznać się z takimi trasami rowerowymi jak Działdowo – Księży Dwór, Działdowo – Sarnowo, czy też Działdowo – Kurki.