Jak być aktywnym na emeryturze?

Działdowianie w wieku emerytalnym są coraz bardziej aktywni, o czym świadczy ich zainteresowanie różnymi formami rekreacji i innych zajęć, skierowanych właśnie do tej grupy wiekowej. Szczególnym rodzajem aktywności, która ma formę coraz bardziej zorganizowaną jest Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Uniwersytety takie powstają w całej Polsce, nie tylko w największych ośrodkach miejskich i akademickich. Z uwagi na to, że współcześni emeryci to osoby, które nie tylko posiadają duże i różnorodne doświadczenie życiowe, ale są też często w bardzo dobrej kondycji psychofizycznej – organizowane z myślą o nich takie inicjatywy jak UTW, dzięki którym mogą nadal rozwijać swoje pasje i integrować się w środowisku rówieśniczym.

Nie od dziś wiadomo, że od liczby dobrej jakości kontaktów społecznych zależy w znacznym stopniu nasze zdrowie. Interakcje na różnych polach powodują aktywniejszą pracę mózgu, „produkują” także hormony szczęścia, otwierają na nowe możliwości. Słowem – przyczyniają się do naszego dobrostanu, niezależnie od tego, czy jesteśmy w wieku szkolnym, dojrzałym, czy emerytalnym.

Kto wie, czy właśnie na emeryturze, dysponując większą ilością czasu wolnego – w sposób szczególny nie potrzebujemy takich form aktywności, które możemy realizować m.in. w ramach UTW.

Zbliża się koniec roku dla studentów trzeciego wieku w Działdowie

Podobnie jak na tradycyjnych uniwersytetach, tak i na UTW, niedługo zakończy się kolejny rok akademicki.

Starsi studenci z Działdowa zakończą go w sposób dynamiczny i – jak zawsze – atrakcyjny. Dziś, 9 maja 2022 r., odbył się jeden z ostatnich wykładów w tym roku, którego tematem była historia Działdowa i okolic, „zanotowana” w źródłach znajdujących się w zbiorach Państwowego Archiwum w Warszawie. Spotkanie odbyło się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie.

W czerwcu odbędą się imprezy wyjazdowe, w tym m.in. do Opery Novej w Bydgoszczy, gdzie słuchacze działdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mogli uczestniczyć w kultowym dla miłośników operetki spektaklu „Księżniczka Czardasza”.

Uroczyste zakończenie roku akademickiego dla studentów-seniorów zaplanowano na 20 czerwca 2022 r.