XVIII Spartakiada „Z Wiosną po Zdrowie”

Sport jest dla dzieci niepełnosprawnych jedną z najefektywniejszych form rehabilitacji i rekreacji. Dzięki połączeniu wysiłku fizycznego, zdrowej rywalizacji i motywacji dzieci z niepełnosprawnością, również intelektualną, odnotowują znaczne postępy w walce o większą samodzielność.

Niedawno w Działdowie odbyła się długo oczekiwana, osiemnasta już edycja tego święta sportu, na którą trzeba było czekać aż trzy lata. Tym bardziej – humory i forma dopisywały. W XVIII Spartakiadzie „Z Wiosną po Zdrowie” udział wzięło wielu młodych zawodników, zarówno dzieci, jak i młodzieży – uczniów ośrodków kształcenia specjalnego.

Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem sportowym przyjęli: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Starosta Działdowski.

W spartakiadzie wystąpiły drużyny reprezentujące kilka ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjnych oraz wychowawczych i szkół z takich miast jak: Gdańsk, Mikołajki, Nidzica, Grudziądz, Olsztyn, Ostróda, Grudziądz, Trzebunia-Sierakowice, Elbląg i Działdowo.

Konkurencja była więc spora – a zabawy w sportowym duchu równie wiele.

Program sportowy

Spartakiada miała przede wszystkim wymiar sportowy i rehabilitacyjny. W programie imprezy znalazły się dyscypliny, które mogą być uprawiane przez dzieci i młodzież o różnym poziomie niepełnosprawności.

Programowi sportowemu towarzyszył równie atrakcyjny program atrakcji dodatkowych, pośród których znalazł się m.in. uroczysty koncert, wspólne spotkanie uczestników wydarzenia i opiekunów przy grillu. Odbyła się również lubiana przez młodzież dyskoteka.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także gra plenerowa na terenie Działdowa. Dla młodszych dzieci przygotowano też specjalny kącik zabaw.

Dzięki pięknej pogodzie, która w tym roku okazała się prawdziwie wiosenna – osiemnastą edycją imprezy można uznać za bardzo udaną pod każdym względem – zarówno organizacyjnym, sportowym, wychowawczym, jak i rehabilitacyjnym.