Wakacje i jazz – idealne połączenie

Jazz od lat ma swoich wiernych fanów w różnych pokoleniach i środowiskach na całym świecie. Nie brakuje ich również w Polsce. Historia polskiego jazzu jest bogata i różnorodna. Pierwsze i największe festiwale muzyki jazzowej cieszyły publiczność już za czasów PRL.

W czasach, gdy w innych państwach bloku wschodniego niekoniecznie życzliwie podchodzono do tej muzyki i kultury, która się z nią wiąże, w Polsce powstawały liczne bandy i szlifowane były największe, dziś będące często legendą gatunku, talenty.

Jazz zawsze kojarzył się z wolnością i twórczym podejściem, nie tylko do samej muzyki, ale również – życia, dlatego zdobywa sobie spore audytorium, które uwielbia klimaty jazzowe w różnym „wydaniu” – zarówno podczas kameralnych koncertów w klubach, jak i festiwali, w tym plenerowych.

Jazz dla szerokiej publiczności, grany na rynkach największych miast, ale również mniejszych ośrodków, stał się niejednokrotnie „wyznacznikiem” lata. Wakacyjne imprezy plenerowe, takie np. jak Noce Jazzowe, są nie bez powodu, uznawane za jedne z najlepszych wydarzeń kulturalnych, jakie mogą odbywać się w miastach i łączyć ludzi we wspólnej zabawie, na wysokim poziomie.

Do jazzowych „letnich” miast dołączyło również Działdowo

Jazz, zarówno ten tradycyjny, jak i bardziej awangardowy, świetnie „sprawdza” się jako muzyka, dzięki której można się zrelaksować, jednak nie będzie to na pewno relaks zwyczajny i banalny.

Jazz koi, ale również dodaje energii i inspiruje – być może dlatego zdobywa sobie w każdym czasie nowych słuchaczy. Być może admiratorów jazzu przybyło również w Działdowie, za sprawą Chillout Rynek Festiwalu, który odbył się w dniach 8-9 lipca br.

W ciągu dwóch festiwalowych dni, przed działdowską publicznością, która mogła się wsłuchiwać w płynące ze sceny na Rynku jazzowe rytmy zasiadając na wygodnych leżakach, zaprezentowali się świetni artyści – zarówno zespoły, jak i soliści.

Wykonali utwory reprezentujące różne muzyczne style, które wpisują się w klimaty jazzowe. Była to świetna, wakacyjna propozycja artystyczna – zakładająca możliwość wyciszenia się i uspokojenia, zrelaksowania, w atmosferze tworzonej przez muzykę, która z pewnością nie zalicza się jedynie do nurtu „łatwego, prostego i przyjemnego”, która ma jednak wielką moc przyciągania.

Podczas ostatniej festiwalowej edycji zaprezentowali się: Alicja Kuszowska i Emilia Hamerlik, Sergiej Kriuczkow & Riverboat, Kinga i Karolina Pruś oraz Krzysztof Kiljański.