Siła przekazu filmowego

Filmy, zarówno fabularne, dokumentalne, jak i fabularyzowane dokumenty, nadal cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wielu osób, „reprezentujących” różne pokolenia. Mimo szybko rozwijających się różnych form nowoczesnej rozrywki, multimediów itp., solidnie skonstruowany i nagrany film nadal ma swoich wiernych zwolenników.

Nie bez powodu również dużym zainteresowaniem cieszą się dokumenty i dokumenty fabularyzowane. W związku z tym, że dziś można z łatwością uzyskać dostęp do nowoczesnych technologii – pozwala to realizować ciekawe produkcje filmowe, nie zawsze z udziałem bardzo wysokich środków finansowych.

Produkcje te traktują m.in. o znanych osobach w różnych regionach czy też o wyjątkowych wydarzeniach historycznych, walorach przyrodniczych regionów itp.

Na szczególną uwagę zasługują produkcje przypominające w atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy sposób, osoby, które przyczyniły się, na wiele sposobów, do rozwoju lokalnych społeczności i kultury.

Taki film powstaje właśnie teraz w Działdowie

„Mazurska Emilia” – opowieść o legendarnej działaczce społecznej

Fabularyzowany dokument realizowany właśnie w Działdowie opowiada historię życia znanej działaczki międzywojennej, której działania były szczególnie istotne dla rozwoju społeczności Mazur.

Bohaterką powstającego obrazu jest Emilia Sukertowa-Biedrawina, czyli tytułowa „Mazurska Emilia”. W produkcji udział biorą profesjonalni aktorzy, w tym z zespołu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Do współpracy zaproszono również pasjonatów historii, działających w lokalnych grupach rekonstrukcyjnych.

Projekt jest wspólną inicjatywą działdowskiego Muzeum Pogranicza oraz Instytutu Północy im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Działalność prowadzona przez bohaterkę filmu w dużej mierze związana była z Działdowem, dlatego w scenariuszu nie mogło zabraknąć wątku tego miasta, co zaowocowało m.in. nagrywaniem kadrów na ulicach Działdowa.

Powstające dzieło łączy w sobie kilka form filmowych, w tym m.in. nowoczesne animacje (m.in. 3D).

Wiele wskazuje na to, że zapowiedziana już na początek przyszłego roku premiera będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem mieszkańców całego regionu.