Ruch to zdrowie!

Niedługo po inauguracji nowego roku szkolnego, w Działdowie rozpoczęto również Szkolny Rok Sportowy Szkół Podstawowych. Inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży w ubiegłych latach, pomimo tego, że nie należały one do najłatwiejszych, m.in. z uwagi na naukę w systemie zdalnym, a później hybrydowym.

Ostatecznie jednak powodzeniem zakończyły się zmagania dzieci, biorących udział w kolejnych zawodach w ramach całego cyklu, na który składa się Szkolny Rok Sportowy.

Sezon 2022/2023 z pewnością będzie tak samo udany i co najważniejsze – aktywny. Dzięki bogatemu programowi, uczniowie mogą się wykazać w ramach wielu dyscyplin. Różne możliwości mają zachęcić młodzież do aktywności sportowej, a tym samym do prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Mogłoby się wydawać, że takie cele przyświecają przede wszystkim organizatorom imprez sportowych dla dorosłych, jednak bolączką naszych czasów jest m.in. siedzący tryb życia, który doprowadza do poważnych dolegliwości, mogących przybrać rozmiary chorób społecznych.

Wciąż jednym z najlepszych leków, jakie można „zapisać” na większość chorób jest ruch – dlatego każda inicjatywa wspierająca ruch jest na wagę złota.

Zaczynamy od… królowej sportu

Jak przystało na imprezę, czy też bardziej cykl imprez sportowych – również działdowskie wydarzenie rozpoczęto od królowej sportu, czyli lekkiej atletyki.

Pierwsze zawody sezonu odbyły się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na tutejszym stadionie mieli się okazję zaprezentować młodzi zawodnicy trenujący różne dyscypliny lekkoatletyczne.

Dzieci konkurowały w kilku kategoriach turniejowych, z podziałem na dziewczynki i chłopców. W zawodach wzięli udział uczniowie z roczników od 2008 do 2013.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się biegi (sprint na 60 m) i dystans trzystumetrowy, skok w dal, pchnięcie kulą oraz rzut piłeczką palantową.

Finał, podobnie jak podczas profesjonalnych mitingów lekkoatletycznych, należał do sztafet, a konkretnie sztafety dziewcząt i chłopców (mieszanej).

Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, to niezbędny warunek do zachowania zdrowia w każdym wieku. Zobacz, dlaczego warto przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu.