Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi policjantów z wydziału kryminalnego w Działdowie, rynek nie zostanie zalany towarami nielegalnymi o wartości bliskiej 10 000 złotych. Chodzi tutaj o papierosy, które nie miały polskich znaków akcyzy.

W poniedziałkowy dzień, 23 października 2023 roku, funkcjonariusze podjęli samodzielne działania które doprowadziły do ujawnienia dużej ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wszystko to działo się na terenie gminy Iłowo-Osada, a konkretnie w jednym z tamtejszych domostw. Zgodnie z ustaleniami, tytoń należał do 45-letniego mieszkańca tej samej gminy. Zabezpieczone przez funkcjonariuszy papierosy miały wartość 9770 złotych. Policjanci po dokonaniu zabezpieczenia tytoniu, poinformowali właściciela o dalszych krokach postępowania oraz o możliwych konsekwencjach prawnych jakie wiążą się z popełnionym czynem.

Przepisy skarbowo-podatkowe są jasne w tej kwestii: za posiadanie tytoniu bez polskich znaków akcyzy grozi surowa kara. Sprawca musi liczyć się z wysoką grzywną, karą pozbawienia wolności do 3 lat, a nawet obiema tymi sankcjami na raz.