Temat cyberbezpieczeństwa, prawidłowego korzystania z internetu, odpowiedzialności za udostępnianie danych osobowych oraz potencjalnych zagrożeń w sieci, stał się głównym punktem spotkań z uczniami od czwartej do ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Płośnicy. Rolę prowadzących pełniły policjantki z Działdowa, które podjęły tematykę bezpiecznego poruszania się po obszarze cyfrowym oraz konsekwencji złamania prawa przez osoby nieletnie.

Spotkania, na których uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII szkoły w Płośnicy, były poświęcone tematyce zagrożeń w internecie oraz konsekwencjach prawnych, jakie niesie ze sobą popełnianie przestępstw przez nieletnich. Zajęcia zostały zorganizowane na wniosek dyrekcji szkoły i pedagoga przez funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Działdowie. W ramach rozmowy, policjantka zajmująca się sprawami nieletnich i patologii przekazała uczniom wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego zachowania zgodnego z prawem, a także skutków przestępczych czynów popełnionych przez nieletnie osoby. Przedstawione zostały najczęściej spotykane przewinienia popełniane przez młodzież poniżej 18 roku życia, jak również omówione zostały środki wychowawcze, jakie sąd może zastosować wobec nieletnich przestępców.

Podczas spotkania podkreślono także zagadnienia związane z niebezpieczeństwami płynącymi z niewłaściwej postawy osób korzystających z sieci, w tym m.in. sytuacje dotyczące nagrywania filmów czy robienia zdjęć i udostępniania ich w internecie, a także nawiązywanie nowych znajomości poprzez portale i komunikatory społecznościowe.

Na koniec spotkania, policjantka zachęcała uczniów do reagowania na wszelkie formy przemocy i informowania o występujących sytuacjach niepokojących odpowiedzialnych dorosłych – rodziców czy nauczycieli. Przy tym podkreślała, że te osoby mogą pomóc im w trudnych sytuacjach, a nawet jeśli sytuacja będzie wymagać dodatkowego działania, zgłoszą ją do odpowiednich instytucji zapobiegając dalszej eskalacji przemocy.