Nieodpowiedzialne zachowania kierowców

Czy użytkownicy dróg w Polsce wykazują się racjonalnym zachowaniem i ścisłym przestrzeganiem przepisów? Niestety, nie zawsze tak jest. Na drogach powiatu działdowskiego, podobnie jak na wielu innych, codziennie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, które nie zawsze kończą się jedynie na nerwach czy drobnych stłuczkach.

Jakie są główne przyczyny kolizji i wypadków? Najczęściej powody są dwa – to jazda (nie tylko samochodem, ale również motorem, motorowerem czy rowerem) pod wpływem alkoholu i coraz częściej – także innych środków odurzających oraz niezachowanie odpowiedniego poziomu szybkości.

Problemem na drodze są również nie najlepsze umiejętności techniczne kierowców, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących np. prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy i niedostateczne skoncentrowanie na prowadzeniu pojazdu. Są też oczywiście przyczyny losowe – takie jak np. zasłabnięcie.

W powiecie działdowskim nie brakuje interwencji, spowodowanych wieloma błędami kierowców.

Interwencje policyjne

W ostatnich dniach doszło do dwóch interwencji funkcjonariuszy na drogach powiatu działdowskiego. Pierwsza z nich dotyczyła mężczyzny, który jechał na rowerze w stanie nietrzeźwym. Okazało się, że miał w wydychanym powietrzu niemal dwa promile alkoholu.

Do zatrzymania 44-latka mieszkającego w gminie Rybno, doszło w wyniku rutynowo przeprowadzanej kontroli drogowej. Mężczyźnie uniemożliwiono dalszą jazdę i skierowano sprawę do sądu.

Tego samego dnia, 5 października, na drodze w miejscowości Petrykozy doszło do kolizji – zderzyły się dwa samochody osobowe. Jednym z nich kierowała kobieta w wieku 73 lat, drugim – 45-latka. Do zderzenia doszło z winy starszej z kobiet, która nie ustąpiła pierwszeństwa młodszej, kierującej samochodem marki suzuki.

Zarówno 73-latka, prowadząca seata ibizę, jak i druga z kobiet kierujących, nie były pod wpływem alkoholu. Kobieta, która nie jechała zgodnie z przepisami została ukarana mandatem oraz punktami karnymi.